Pandemie mění trh práce
Od extrémní poptávky po pracovnících logistiky až po úskalí rodinných home office… Velký výpadek pendlerů ze zemí bývalého východního bloku vidí české personální agentury jako jedno z největších rizik do budoucna.
Tuzemský pracovní trh ale ovládá v koronavirové pandemii řada extrémů: od velké poptávky po pracovnících logistiky až po komplikované nastavování home office. Ten je nezvyklý nejen u jedinců, kteří s touto formou práce nejsou sžití, ale především u rodin se školou povinnými dětmi.
„Home office s dítětem zhruba do 15 let je komplikovaný především pro matky. Domácí výuka neprobíhá u menších dětí samostudiem, k tomu ještě nejsou dost motivované. Takže rodiče si připomenou látku, a pak ve výkladu zastoupí učitelku. Nesamostatnost dětí se samozřejmě promítá i do pracovního nasazení, kdy se úkoly dospělých plní povětšinou večer, případně velmi brzy ráno. Je to zcela nová situace oproti klasickému home office, kdy jsou děti ve škole,“ vysvětlila Olga Hyklová, majitelka české personální agentury Advantage Consulting.
Podle jejích slov se zaměstnanci na home office nestihli připravit – chybí pevná a časem prověřená pravidla. Učí se za pochodu. „Zatím šokový a chaotický stav ale nahrává celkově nepoměrně vyššímu využití nových technologií. Bude to impuls, jak pracovat na dálku, jak dělat videokonference – to si myslím, že je krok dopředu, který bude spouštěčem změny pro tuzemský trh práce do budoucna,“ popsala Hyklová.
Ne každá práce ale jde vykonávat z domova. Na pozice například v logistice dovolil přelít zaměstnance velký výpadek automobilového průmyslu, gastronomie nebo hotelnictví. Ať už jde o sklady velkých e-shopů nebo rozvozců potravin a dalších aktuálně vytížených branží. „V tuto chvíli se lidově řečeno berou všechny ruce, všechny nohy – takovou poptávku například po skladnících či řidičích jsme ještě neevidovali. Díky výpadku velkých průmyslových celků jsme schopni pracovní sílu dodat z lokálních zdrojů – takže v tuto chvíli výpadek cizinců zatím není palčivé téma,“ uvedla Vladimíra Marková z personální agentury AC JOBS.
V Česku ale nejen v ranku logistiky stále přetrvávají i pozice, na které se zaměstnanci intenzivně hledají, přičemž koronavirová pandemie stav věcí nijak nezměnila. Jde především o vysoce specializované pozice v IT.
Například japonská Konica Minolta, která aktuálně dokončuje ve výzkumném a vývojovém centru v Brně unikátní kamerový systém, poptává stále odborníky na umělou inteligenci. Je zřejmé, že Česko už není jen montovnou Evropy – a nároky na zaměstnance jsou proto znát. „Konica Minolta si vybrala Česko z mnoha důvodů. Máme velmi kvalitní technické vzdělání, disponujeme stabilním napojením na německý průmysl. Jsme v plánování a operativě velmi precizní, ale máme i vysokou míru kreativity. Pokud proces nefunguje, dokážeme najít jiné řešení. Jsme schopní věci rychle měnit a přizpůsobovat se. To je něco, co japonská organizace oceňuje na místní kultuře,“ popsal Pavel Čurda, generální ředitel tuzemského zastoupení Konica Minolta, důvody, proč poptávka trvá a z nároků se neslevuje nehledě na okolnosti. S tím souhlasí i Olga Hyklová. „V IT jde o velmi specifické pozice: od vývojářů přes testery až po archiváře. Firmy nemohou slevit z nároků, většinou nemohou jít cestou studentských stáží, musí, nehledě na světovou situaci, lpět na svých standardech,“ uzavřela Olga Hyklová, majitelka personální agentury Advantage Consulting