Popularita e-learningu během práce z domova roste

S přechodem na režim práce z domova během karantény stoupl mezi zaměstnanci zájem o vzdělávání a osobní rozvoj. To potvrzuje průzkum oborové organizace ABSL a zkušenosti pražského centra podnikových služeb SAP Services ukazují, že u nejpopulárnějších kurzů vzrostl počet studentů až o sto procent. 

Mnoho našich zaměstnanců pojalo současný nouzový stav jako příležitost k osobnímu a profesnímu rozvoji.   Všeobecný trend nasvědčuje tomu, že o online kurzy je dnes větší zájem. Převedli jsme proto s pomocí dostupných nástrojů SAP do online prostředí i ta školení, která běžně probíhají za fyzické přítomnosti kolegů i lektorů,“ říká Iveta Chválová, ředitelka SAP Services, s tím, že do virtuálního prostředí firma záhy po zavedení karantény přesunula například i zaškolování nováčků. 

Zvýšený zájem zaměstnanců o vzdělávání v době karantény potvrzuje i nedávný průzkum oborové organizace ABSL. Vyplývá z něj, že nárůst zájmu o firemní kurzy registruje 60 % center podnikových služeb. Dvě třetiny zaměstnanců mají zájem zejména o kurzy zaměřené na osobní rozvoj, 42 % se věnuje vzdělávání s cílem získat nové kompetence a 33 % se účastní jazykových kurzů. 

Foto: archiv SAP Services
E-learning

Od první pomoci přes koncentraci až po konstruktivní spolupráci

Kromě povinných kurzů, jako je první pomoc nebo ochrana osobních dat, má každý zaměstnanec SAP Services možnost vybrat si z několika tisíc online kurzů ty, které jej zajímají z hlediska profesního či osobního rozvoje. Mezi měkkými dovednostmi, které chtějí zaměstnanci rozvíjet, jsou oblíbené například agilita a odolnost, rozhodování a řešení problémů, inovativní myšlení či konstruktivní spolupráce. Zájem je také o témata jako řízení změn, vytváření efektivních prezentací či lepší organizace času, nebo kreativní workshop zaměřený na výuku koncentrace zahrnující nejrůznější hry na zlepšení paměti.

Jak zvládnout práci z domova a pocity izolace

Stálou nabídku kurzů firma SAP Services nyní rozšířila také o speciální online vzdělávací program, který reaguje na aktuální potřeby zaměstnanců v době nařízené práce z domova. Pomáhá zaměstnancům nejen s technickou zručností při práci s nástroji na vzdálenou komunikaci, ale také se zvládáním emocí v nejisté situaci, či překonáváním pocitů izolace. „Velmi oblíbený je momentálně kurz Mindfulness, jehož ambasadorkou pro pražskou kancelář je naše kolegyně z oddělení globální mobility. Ta je zároveň i instruktorkou jógy. Půlhodinová týdenní virtuální setkání jsou zaměřená na psychohygienu, soustředění a odbourávání stresu,“ přibližuje Iveta Chválová s tím, že od zahájení práce z domova mají tyto lekce pravidelně dvakrát tolik účastníků než dříve.

Peer to Peer vzdělávání inspiruje

Z kurzů, které v SAP Services organizují v rámci Peer to Peer vzdělávání (zaměstnanci učí zaměstnance), patří kromě Mindfulnessnapříklad i kurzy zaměřené na finance a účetnictví, pořádané experty pro kolegy ze stejných oborů. Hned po nařízení práce z domova se lektoři rozhodli přenést i tyto profesní kurzy do virtuálního prostředí. Peer to Peer kurzy, kdy zaměstnanci vzdělávají své kolegy, jsou v rámci center podnikových služeb SAP unikátem, globálně s nimi v Praze začali jako první a ostatní tento koncept přebírají, aktuálně kurzy spouští centrum na Filipínách. 

Copyright © 2024. Všechna práva vyhrazena.