Laboratoř AGELLAB v Ostravě bude detekovat přítomnost koronaviru ze vzorku slin

Nepříjemný odběr vzorku z nosohltanu pro PCR vyšetření pro potvrzení onemocnění covid-19 nahradí v tomto týdnu v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice mnohem příjemnější alternativa. Laboratoře AGELLAB dostaly jako první společnost na Moravě povolení Státního zdravotního ústavu provádět vyšetření také ze vzorku slin.

K provádění PCR vyšetření ze vzorků slin se musela ostravská laboratoř AGELLAB dovybavit potřebnými přístroji a nyní již tak nic nebrání na odběrovém místě v ostravské vítkovické nemocnici k zahájení dalšího typu testování. „Nová metoda odběru již byla testována v rozsáhlé studii, která prokázala dokonce vyšší citlivost než u klasického nepříjemného výtěru z nosohltanu. Metoda je plně schválená pro klinické použití, přesto jsme se rozhodli na našem pracovišti provést také vlastní interní kontrolu. V prvních týdnech budeme v rámci pilotního provozu odebírat pacientům jak vzorek ze slin, tak z nosohltanu, abychom mohli výsledky porovnat a ověřit si spolehlivost vyšetření a správnou techniku odběru slin,“ říká Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě-Vítkovicích

Foto: archiv AGELLAB

Novou testovací metodu plně vyvinula česká start-upová firma Diana Biotechnologies, s níž laboratoře AGELLAB spolupracují již od začátku druhé vlny pandemie covid-19. „Protože se jedná o čistě českou firmu, mohli jsme se spolehnout na to, že veškerý materiál potřebný k testování bude včas k dispozici a zajistili jsme tak vysokou kapacitu testování. Pilotní provoz plánujeme ukončit v horizontu dvou týdnů a poté budeme moci nabídnout tuto neinvazivní šetrnou metodu klinickým pracovištím i veřejnosti,” upřesňuje dále RNDr. Tomáš Gucký, Ph.D., předseda představenstva společnosti Laboratoře AGEL. 

Foto: archiv AGELLAB

Nákladově bude testování ze slin srovnatelné s klasickým PCR testem z výtěru z nosohltanu. Nová metoda odběru vzorku ze slin je pro pacienty výrazně příjemnější.  Stačí, aby několikrát zakašlali do roušky a poté vyplivli do malé zkumavky za pomocí trychtýře své sliny. „Pacient nesmí před odběrem kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku, o tom ale bude včas poučen. Mezi další výhody patří také lepší a delší stabilita vzorku,” vysvětluje Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA s tím, že výsledek testu bude dostupný v den doručení vzorku do laboratoře.

Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě – Vítkovicích byly prvním soukromým subjektem, který při vypuknutí koronavirové epidemie v Česku získal od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru a dodnes patří v republice mezi nejvýkonnější testovací laboratoře.

Copyright © 2024. Všechna práva vyhrazena.