Ostrava zažívá díky skvělým podmínkám boom výstavby průmyslových hal a skladů
Většina průmyslových developerů obdržela stavební povolení na velké průmyslové haly či sklady v Ostravě a jejím okolí. Nově se zde tak objeví téměř třičtvrtě milionu m2 průmyslových nemovitostí. Jedná se o důsledek toho, že Moravskoslezský kraj a město Ostrava podporují v rámci rekultivace vznik logistických a skladových zón i na území bývalých průmyslových areálů, ve kterých již dnes neprobíhá výroba.
„Díky velké konkurenci a převisu nabídky získávají aktuálně průmysloví nájemci na Ostravsku jedny z nejlepších cen na trhu. Sklady mají navíc řadu lokálních výhod, které jinde v České republice nejsou tak běžné – například až 2,5x vyšší světlá výška nemovitostí nad průměrem či dostatečně vysoký příkon elektrické energie díky historickému rozmachu průmyslové výroby. Přičemž největším lákadlem pro nájemce industriálních nemovitostí je strategická poloha pro pohyb zboží a materiálu z a do Polska a Slovenska,“ říká Eva Špicarová, konzultantka v oblasti průmyslových nemovitostí ze společnosti Prochazka & Partners.
Kromě velkých hráčů v oblasti průmyslových nemovitostí (CTP, P3, GLP, Contera, Panattoni či Consens) se nyní na trhu navíc objevují i průmyslové podnájmy, kdy se nájemce či vlastník průmyslového areálu snaží k sobě získat někoho, kdo mu pomůže snížit fixní náklady za aktuálně nevyužitou plochu. Ne každému průmyslovému segmentu totiž aktuální krize svědčí.
„Důsledkem jsou slevy na úrovni 20–30 % v rámci meziročního srovnání u efektivního nájmu, tzn. s přihlédnutím k dalším pobídkám v podobě rent-free či ASTI ze strany vlastníků. Aktuálně na trhu vidíme případy, kdy velké firmy namísto v okolí Prahy otevírají své sklady pro Českou republiku v okolí Ostravy, protože tam mají nejen lepší smluvní podmínky, ale i kvalitnější a nadstandardní specifikace průmyslových nemovitostí,“ dodává Špicarová.